Salón Piva prvýkrát v Nitre

Pridané: 15.8.2016 17:22:29 Počet zobrazení: 978

15 August 2016

Milovníci poctivého piva si už zvykli na pravidelné degustačné podujatie Salón Piva, ktoré sa koná minimálne dvakrát ročne v Bratislave, a najnovšie zožalo úspech i na východe republiky v Košiciach. Tentoraz sa pivný sviatok malých pivovarov presunie aj do Nitry a fanúšikovia nezávislého piva ho budú môcť navštíviť 18. -21. augusta na výstave Agrokomplex. Čakať ich bude takmer 50 druhov piva od 14 malých pivovarov.

Salón Piva prvýkrát v Nitre

Nitra má bohatú pivovarnícku históriu, kurzy sladovníctva, pivovarníctva či senzorického hodnotenia piva sú dokonca dostupné aj na tamojšej univerzite. Okrem toho sú v meste tri malé pivovary, z ktorých hneď dva budú svoje pivá ponúkať aj na Salóne Piva. Prvým z nich je pivovar Trogár, ktorý je na nitrianskej pivnej scéne už tri roky a vznikol v najstaršej súkromnej rodinnej krčme U Vlka. Druhým nitrianskym pivovarom je novovzniknutý pivovar Pribina. Pivní fajnšmekri sa môžu tešiť na rôzne novinky, tradične aj na pivá navarené a prezentované špeciálne iba na túto príležitosť. Jedným z nich bude opäť počin chlapcov zo Salónu Piva, pivný špeciál typu Saison s príznačným názvom Don Sauvignon. „Pri jeho výrobe boli použité aj kvasinky typu Champagne a do sekundárneho kvasenia bola pridaná hroznová šťava odrody Sauvignon," opisuje svoje pivo jeden z organizátorov a zároveň domovaričov, Ivan Čižmárik. Pivo bolo varené v kooperácii s holíčskym pivovarom WYWAR. Pivári budú môcť ochutnať aj pivá so zaujímavými názvami ako napríklad 11-ku „Ešte jedno" alebo IPU „Pivo, ktoré nemalo byť", obe z dielne Jama Craft Brewery.

Partnerom podujatia je tradične aj Asociácia malých nezávislých pivovarov Slovenska (AMNPS), ktorej členovia sú okrem samotnej asociácie združení aj v hnutí PIVOBRANA založenom na obranu nezávislého slovenského piva (www.pivobrana.sk). Za AMNPS príde svoje pivá ponúkať Banskobystrický pivovar Urpiner, Jama Craft Brewery z Chrovátskeho Grobu, rožňavský Kaltenecker, Holíčsky pivovar Wywar, trnavský pivovar Sessler a už spomínaný nitriansky Trogár. Okrem nich sa pivári môžu tešiť aj na ďalšie slovenské minipivovary, ako aj pivovar z Čiech a Poľska. Predseda AMNPS Ľubomír Vančo podujatie komentoval takto: „Veľmi sa teším, že sa malé pivovary odprezentujú aj v Nitre a na takejto prestížnej výstave. Pre našu asociáciu je cťou ukázať širokej, ale i odbornej verejnosti, čo máme nové a aké pivá sme za posledné obdobie pripravili. "

Salón Piva bude lokalizovaný v pavilóne M4 a bude dostupný iba pre návštevníkov výstavy Agrokomplex. Vstupenkou bude nový degustačný pohár TULIP za 2 €. Pivo sa tentoraz nebude ochutnávať za žetóny, ale za peniaze. Salón Piva je otvorený od 9.00 do 18.00 hod.

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie