Salón Piva prvýkrát v Nitre

Pridané: 15.8.2016 17:22:29 Počet zobrazení: 831

15 August 2016

Milovníci poctivého piva si už zvykli na pravidelné degustačné podujatie Salón Piva, ktoré sa koná minimálne dvakrát ročne v Bratislave, a najnovšie zožalo úspech i na východe republiky v Košiciach. Tentoraz sa pivný sviatok malých pivovarov presunie aj do Nitry a fanúšikovia nezávislého piva ho budú môcť navštíviť 18. -21. augusta na výstave Agrokomplex. Čakať ich bude takmer 50 druhov piva od 14 malých pivovarov.

Salón Piva prvýkrát v Nitre

Nitra má bohatú pivovarnícku históriu, kurzy sladovníctva, pivovarníctva či senzorického hodnotenia piva sú dokonca dostupné aj na tamojšej univerzite. Okrem toho sú v meste tri malé pivovary, z ktorých hneď dva budú svoje pivá ponúkať aj na Salóne Piva. Prvým z nich je pivovar Trogár, ktorý je na nitrianskej pivnej scéne už tri roky a vznikol v najstaršej súkromnej rodinnej krčme U Vlka. Druhým nitrianskym pivovarom je novovzniknutý pivovar Pribina. Pivní fajnšmekri sa môžu tešiť na rôzne novinky, tradične aj na pivá navarené a prezentované špeciálne iba na túto príležitosť. Jedným z nich bude opäť počin chlapcov zo Salónu Piva, pivný špeciál typu Saison s príznačným názvom Don Sauvignon. „Pri jeho výrobe boli použité aj kvasinky typu Champagne a do sekundárneho kvasenia bola pridaná hroznová šťava odrody Sauvignon," opisuje svoje pivo jeden z organizátorov a zároveň domovaričov, Ivan Čižmárik. Pivo bolo varené v kooperácii s holíčskym pivovarom WYWAR. Pivári budú môcť ochutnať aj pivá so zaujímavými názvami ako napríklad 11-ku „Ešte jedno" alebo IPU „Pivo, ktoré nemalo byť", obe z dielne Jama Craft Brewery.

Partnerom podujatia je tradične aj Asociácia malých nezávislých pivovarov Slovenska (AMNPS), ktorej členovia sú okrem samotnej asociácie združení aj v hnutí PIVOBRANA založenom na obranu nezávislého slovenského piva (www.pivobrana.sk). Za AMNPS príde svoje pivá ponúkať Banskobystrický pivovar Urpiner, Jama Craft Brewery z Chrovátskeho Grobu, rožňavský Kaltenecker, Holíčsky pivovar Wywar, trnavský pivovar Sessler a už spomínaný nitriansky Trogár. Okrem nich sa pivári môžu tešiť aj na ďalšie slovenské minipivovary, ako aj pivovar z Čiech a Poľska. Predseda AMNPS Ľubomír Vančo podujatie komentoval takto: „Veľmi sa teším, že sa malé pivovary odprezentujú aj v Nitre a na takejto prestížnej výstave. Pre našu asociáciu je cťou ukázať širokej, ale i odbornej verejnosti, čo máme nové a aké pivá sme za posledné obdobie pripravili. "

Salón Piva bude lokalizovaný v pavilóne M4 a bude dostupný iba pre návštevníkov výstavy Agrokomplex. Vstupenkou bude nový degustačný pohár TULIP za 2 €. Pivo sa tentoraz nebude ochutnávať za žetóny, ale za peniaze. Salón Piva je otvorený od 9.00 do 18.00 hod.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Prihlásenie